BackPack

By: FZ AZ

[Recommend this Fotopage] | [Share this Fotopage]
View complete fotopage

Friday, 7-Oct-2005 00:00 Email | Share | Bookmark
Old Tehran

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Ghazali cinematic city
Located in Tehran karaj road... 16 Km far from Tehran
Tehran of 1930
احداث شهرك سينمايي در 1358، به طرح و پيشنهاد شادروان علي حاتمي‌، كارگردان شهير سينماي ايران‌، آغاز گشت‌. طرح علي حاتمي و ولي الله خاكدان توليد سريالي با مضمون تاريخ سياسي معاصر ايران بود كه فاصله‌اي كوتاه از اوايل دوره پهلوي اول را در بر مي‌گرفت‌. در اين دوره‌، عده‌اي از آزادي خواهان پنهاني‌، با تشكيل كميته مجازات‌، اقدام به ترور سران مملكتي مي‌كردند كه در آشفتگي اوضاع اقتصادي و افزايش فقر دست داشتند. سريال هزار دستان به قدرت‌هاي سياسي پنهاني مي‌پرداخت كه نقش مهمي در حذف و ترور اشخاص سياسي داشتند. هم زمان با آغاز توليد هزار دستان‌، از آن جا كه اين سريال شرايط جغرافيايي و شهري مناسب همان دوران اوايل قرن چهاردهم شمسي را مي‌طلبيد، احداث شهرك سينمايي نيز با طراحي خاص آغاز شد.
10 هكتار مساحت براي ساخت و بازسازي تهران قديم در نظر گرفته شد، و سپس عكس‌هايي از ساختمان‌ها، عمارت‌هاي دولتي‌، محله‌ها، خيابان‌هاي تهران و لباس و نوع پوشش و... تهيه شد.
حاتمي عكس‌ها و اسناد را در شهرك سينمايي ايتاليا، به نام چينه چيتا با كمك نقاشي ايتاليايي اتود زد و تابلوهاي كوچكي به وجود آورد. سپس با كمك يكي از بهترين دكوراتورهاي ايتاليايي به نام جاني كورتينا و گروه بزرگ او، نقشه شهرك را در مقياس 1:100 ترسيم كرد و با ساخت ماكتي از شهرك به ايران بازگشت و پس از مدتي با بررسي اراضي كناره بزرگ‌راه تهران كرج‌، احداث شهرك در اسفند 1358 آغاز شد.
از مكان‌هاي سريال هزار دستان مي‌توان به ميدان توپ خانه‌، ساختمان شهرداري‌، لاله زار، اكباتان‌، جواهر فروشي قازاريان‌، ساختمان شاهآباد و كافه پارس تهران قديم اشاره كرد. نماهايي از خيابان اكباتان‌، لاله زار، و تهران قديم در 1315 الي 1320 نيز موجود است‌.
يكي ديگر از بناهاي مهم سريال هزار دستان ، ساختمان سينما تابان است كه نبش خيابان لاله زار واقع شده است و جزو اولين سينماهاي تهران است كه اولين فيلم ناطق ايراني نيز به نام دختر لر ، ساخته عبدالحسين سپنتا، در آن اكران شد.
علاوه بر نماهاي مربوط به تهران قديم‌، سعي شده است تا نماهايي از شهر باشتين و سبزوار به نمايش گذاشته شوند. به علاوه‌، براي ساخت سريال‌هايي هم‌چون امام علي (ع‌) و تنهاترين سردار، كه در اين مكان ساخته شده‌، نماهايي از شهر كوفه‌، نيز ساخته شده است‌. شايان ذكر است كه امكانات رفاهي كه به تازگي در شهرك سينمايي افتتاح شده‌، شامل آرايشگاه‌، عكاس خانه‌، گل خانه‌هاي مجهز، بوفه سنتي‌، گراند هتل‌، تعدادي آلاچيق‌، قهوه خانه سنتي و مانژ سوار كاري است‌.
از فيلم‌ها و سريال‌هايي كه تمام يا قسمتي از آن‌ها در شهرك سينمايي فيلم برداري شده است‌، مي‌توان به موارد زير اشاره كرد: گراند سينما ، مادر ، پرده آخر ، طالب ، يك حرف از هزاران ، يك مرد ، يك خرس ، رعنا ، پاييز بلند ، زندگي ، دزدان مادربزرگ ، كارآگاه علوي ، مرغ حق ، كفش‌هاي ميرزانوروز ، شيخ مفيد ، امام علي (ع‌) ، هزار دستان ، تنهاترين سردار ، سربه‌داران ، هشت بهشت ، ويدئو كليپ مرغ سحر ، دره شاهپرك‌ها ، پس از آن روز ، ريشه در خون ...
علي حاتمي در 1323 ش‌، در خيابان شاهپور تهران‌، خيابان مختاري‌، كوچه ارديبهشت متولد شد. او با ورود به دانشكده هنرهاي دراماتيك در 1343، در كلاس‌هاي نمايش نامه‌نويسي دكتر مهدي نامدار شركت كرد و در 1344، اولين نمايش نامه خود را به نام ديب (ديو) با حضور كودكان مؤسسه آموزشي فرهنگ آرزو در تالار نمايش هنرهاي دراماتيك به صحنه برد. سپس نمايش نامه‌هاي خاتون خورشيد باف ، چهل گيس ، خاتون و شهر آفتاب و مهتاب و قصه حرير و مرد ماهي‌گير را نوشت و سپس به ساختن فيلم‌هاي تبليغاتي براي كالاهاي روز روي آورد.
او در 1345، به استخدام واحد فيلم نامه نويسي تلويزيون ملي ايران درآمد و يك سال بعد نخستين سريال خود را با نام جنگل آشپزي (با همكاري جواد طاهري‌) ساخت‌. پس از آن‌، چند قسمت از فيلم‌نامه سركار استوار را نوشت و به همكاري با برنامه تلويزيوني روستا پرداخت‌.
حاتمي در 1348، اولين فيلم خود را با نام حسن كچل به طريقه رنگي در سازمان سينمايي پيام و با بازي پرويز صياد، حميده خيرآبادي و صادق بهرامي ساخت‌. ديگر فيلم‌هاي او طي سال‌هاي 1349 تا 1351 عبارتند از: طوقي ، باباشمل ، قلندر ، خواستگار و ستارخان .
حاتمي در 1352 با شبكه اول تلويزيون ملي ايران در ساخت مجموعه مثنوي معنوي همكاري كرد و پس از آن به ساخت سريال سلطان صاحب‌قران روي آورد كه در 1354 از برنامه دوم تلويزيون ملي ايران‌، كه بعدها به شبكه دوي تلويزيون تغيير نام داد، پخش‌شد.
در 1355، به فكر ساختن سريال جاده ابريشم افتاد، اما به دليل آماده نبودن شهرك سينمايي‌، به تعويق افتاد.
در 1356، فيلم سينمايي سوته دلان او، با بازي بهروز وثوقي‌، شهره آغداشلو، فخري خوروش و جمشيد مشايخي‌، در سينما كاپري به نمايش درآمد.
حاتمي در 1358، با ساخت سريال جاده ابريشم را كه به هزار دستان تغيير نام داد، آغاز كرد كه با وقفه‌هايي كه به وجود آمد، در 1367 در 15 قسمت از شبكه يك سيماپخش شد.
در 1361، حاجي واشنگتن با بازي عزت الله انتظامي و در 1362، كمال‌الملك با بازي جمشيد مشايخي را ساخت‌. در اين فيلم نگاه حاتمي معطوف به نقاشي ايراني و شخصيت كمال‌الملك‌، به عنوان يك هنرمند نقاش و روابط تعارض آميز او با مردم و حكومت بود.
در 1363، جعفرخان از فرنگ برگشته ، نوشته حسن مقدم‌، را كارگرداني كرد. اين نمايش نامه به نوعي معايب ديرينه مفاسد نوين را به نمايش مي‌گذارد و تعارض با فرهنگ و تمدن غرب و غم غربت را دست مايه كار خود قرار مي‌دهند. اما فيلم اجازه نمايش نگرفت‌، تا اين كه تهيه‌كنندگان فيلم‌، محمد متوسلاني را مأمور حذف و اضافه فيلم كردند و با تغييراتي كه در فيلم ايجاد شد، در 1366 فيلم در هفدهمين جشنواره فيلم فجر به نمايش در آمد.
در 1368، فيلم مادر ، با بازي رقيه چهره آزاد، فريماه فرجامي‌، محمدعلي كشاورز، امين تاريخ‌، اكبر عبدي و جمشيد هاشم‌پور، ساخته شد. حاتمي طرح اوليه مادر را در 1360 نوشته بود.
در 1370، در فيلم دل‌شدگان سرگذشت رقت بار نخستين گروه موسيقي ايراني را باز مي‌گويد كه راهي ديار فرنگ مي‌شوند تا نواي سازهايشان را به همراه صداي خواننده روي صفحه موسيقي ضبط كنند. حاتمي طرح اين فيلم‌نامه را مدتي پس از انقلاب نوشته بود، ولي به دليل درگير بودن با سريال هزاردستان آن را رها كرد. تا اين كه در سال 1367، از نو به سراغ آن رفت و پس از تكميل آن در 1368، فيلم‌برداري آن را در 1369 آغاز كرد. سپس راهي مجارستان شد و در مكان‌هاي مختلف شهر بوداپست قسمت‌هايي از فيلم را ضبط كرد. در اين فيلم از صداي استاد محمدرضا شجريان استفاده شده است‌. پس از اين‌، حاتمي قصد داشت فيلم ملكه‌هاي برفي را بسازد و تا مرحله تداركات آن هم پيش رفت‌. موضوع فيلم درباره سه همسر محمدرضا شاه پهلوي بود. او هم‌چنين فيلم نامه آخرين پيامبر را نوشت و فيلم نامه جهان پهلوان تختي را نيز كامل كرد.
حاتمي همواره در سينما مي‌خواست تا نمادها واسطوره‌هاي ايراني را معرفي كند و درباره شخصيت تختي نيز چنين هدفي داشت‌. اما متأسفانه تدارك و ساخت جهان پهلوان تختي با شدت گرفتن بيماري او مصادف شد و اگر چه مدتي در انگلستان و ايران تحت مداوا بود، از نظر جسمي تحليل رفته بود. در نهايت مرگ زود هنگامش مجال به پايان رساندن فيلم را به او نداد. حاتمي در 14 آذر 1375، در اثر بيماري سرطان درگذشت‌


View complete fotopage


© Pidgin Technologies Ltd. 2016

ns4008464.ip-198-27-69.net