BackPack

By: FZ AZ

[Recommend this Fotopage] | [Share this Fotopage]
View complete fotopage

Wednesday, 17-Feb-2010 09:57 Email | Share | Bookmark
Red fort & jame Masjid/ Delhi

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


حسابي سرما خوردم و همين باعث شده كمي بي حوصله بشم. اما سفر به هندوستان من رو حسابي شارژ كرده البته نه از اين جهت كه خيلي از اونجا خوشم اومده باشه بلكه از اين بابت كه اين سفر تجربيات بسيار ارزشمندي برام در پي داشته با يك ششم جمعيت دنيا از نزديك آشنا شدم انواع و اقسام غذاهاشون رو امتحان كردم و با تنوع قومي اونجا از نزديك آشنا شدم از طرفي من و دوستم به تنهايي از پس سفر به كشوري بر اوديم كه همه ما رو از سفر كردن بدون تور منع مي كردن و پيدا كردن هتل مناسب رو غير ممكن مي دانستن اما بي خيال همه اين سختي ها شديم و عزم سفر كرديم
از طرفي چندين ماه پيش از سفر بدون وقفه به سايتهاي اينترنتي مراجعه كرده بوديم و تجربه بسيار خوبي بود كه از اينترنت چگونه ميشه بيشترين استفاده رو برد و من حتي در سفرم به جيپور مي دونستم كه قلعه ها در كدام موقعيت جغرافيايي قرار دارن چون تمام اونها رو از طريق گوگل ارث پيدا كرده بودم
به هر حال تنها خاطره بد سفر همين سرما خوردگي است كه برام مونده كه اونهم بدليل شرايط بدي بود كه در آخرين روز برامون پيش اومد . روز آخر يك پرواز داخلي داشتيم از گوا به دهلي كه حدود سه ساعت بود و تنها اشتباه ما اين بود ساعت پرواز برگشت ر و نا مناسب انتخاب كرديم به عبارتي ساعت برگشت از گوا 2 بعد از ظهر بود كه بهتر بود ساعت 6 عصر مي گرفتيم و اين رو وقتي متوجه شديم كه گرفتار فرودگاه دهلي شديم و هنوز برام قابل تصور نيست كه مسئولان يك كشور كه توريسم رو هدف قرار داده اند اينقدر نسبت به نارضايتي توريستها بي اعتنا باشند و نكته جالب اينه كه سالن پرواز هاي داخلي بسيار تميز تر و بهتر از فرودگاه پروازهاي بين المللي است در موقع ورود به سالن خروجي پروازهاي داخلي متوجه شديم مي تونيم با نشان دادن كارت پرواز و بدون خروج از فرودگاه به سالن پرواز هاي خارجي بريم تا اينجا خيالمون راحت بود كه سفر خوب پيش رفته وارد يك اتوبوس معمولي شديم و در داخل فرودگاه نيم ساعتي حركت كرد و به بخش پرواز هاي خارجي رفتيم دم در يك افسر ارتشي ايستاده بود و ساعت پرواز ما رو چك كرد و گفت نمي تونيد وارد سالن بشين اون موقع ساعت 6 عصر بود و پرواز برگشت ما ساعت 3 نيمه شب بود. و يك سالني رو در جهت مقابل سالن اصلي نشونمون داد و گفت مي تونيد تا سه ساعت قبل از پروازتون اونجا استراحت كنيد اولش خوشحال شديم ولي بعدش كه وارد سالن مربوطه شديم بايد قيافه هامون رو مي ديديد يك سالن كوچيك كه جا براي نشستن نبود و چند تا كافي شاپ ساده داشت و من رو ياد ترمينال جنوب مي انداخت البته ترمينال جنوب خيلي از اونجا بهتر است تا اومديم وارد بشيم يك آقاي كه پشت ميز نشسته بود ازمون خواست پاسپورت و بليط هامون رو نشون بديم بعد ازمون خواست بابت هر سه ساعتي كه اينجا مي مونيم بايد نفري سي روپيه بپردازيم حسابي داغ كرده بودم و ديگه تحمل نكردم شروع به صحبت كردم كه اين ديگه چه مسخره بازي است؟ اينجا مگر فرودگاه بين المللي نيست؟ اين چه رفتاري است شما مثلا مي خواين توريست جذب كنيد با اين كارها؟ اين مايه شرمساري هندوستان است و به اين مي گن شرم ملي براي مردمي كه اين همه ادعاي فرهنگ دارند من ديگه به هندوستان سفر نخواهم كرد سي رويپه چيزي نيست اما پول زور است. خلاصه تازه متوجه شدم طرف مقابل زياد انگليسي بلد نيست و گفت بايد با رئيسش صحبت كنم من هم اصلا حال و حوصله بحث نداشتم . خلاصه وارد اون سالن شديم و 6 ساعت سخت رو پشت سر گذاشتيم اما از خودم شرمنده بود كه خيلي ها در شرايط بسيار ... ......... بگذريم نمي خواهم از موضوع خارج بشم.
اين بود كه توي اون سالن َشلوغ كه همه سرفه مي كردن و از همه جاي دنيا اونجا بودن يك آنفولانزايي گرفتم كه نمي دونم مال كدوم كشور دنياست .
ببخشيد زياد توضيح دادم من تازگي ها ترجيح مي دم مفيد و مختصر صحبت كنم اما اين يكي تو دلم مونده بود. در مورد دهلي بايد بگم كه سه مجموعه مهم داره كه ثبت جهاني يونسكو شده است يكي از اين مجموعه ها همين قلعه سرخ است كه به همراه بازار سرپوشيده ورودي اش از آثار شاه جهان است حدود سالهاي 1648 و اين قلعه كپي براداري از قلعه سرخ شهر آگرا است كه پيش از دهلي پايتخت حاكم مغول هندوستان بوده است و و قلعه سرخ دهلي هم مثل آگرا در نزديكي رودخانه يامونا ساخته شده است رودخانه يامونا از شمال به جنوب جريان دارد و يكي از مراكز ابتدايي شهر نشيني در هندوستان بوده است.
دو اثر ديگه ثبت شده دهلي برج قطاب منار و مجموعه پيراموني است و اثر سوم مقبره همايون و مجموعه اطرافش
اين آثار مربوط به دوره اسلامي هستند و برج قطاب كه بعدا عكسهاش رو خواهيد ديد مربوط به قرن سيزدهم ميلادي است و از آثار حكومت غزنويان بر هند است اما دو اثر ديگر متعلق به دوران مغولها است البته اين مغولها با مغولهايي كه در قرن سيزدهم ايران را اشغال كردند متفاوت هستند اينها بازماندگان تيمور و تركان آسياي ميانه هستند كه ابتدا كابل را پايتخت خود قرار دادند و سپس هند را فتح كردند و تفاوت زماني هم نشان دهنده تفاوتها است اينها در قرون شانزدهم و هفدهم بر هندوستان حاكم شدند و زبان رسمي آنها پارسي بوده است و تحت تاثير كامل فرهنگ ايران با منشا سمرقند و بخارا بوده اند .
مسجد جامع دهلي هم مربوط به همان دوران است كه بر فراز پته اي قرار دارد و معماري مشابه اي دارد و در سايتهاي اينترنتي مسجد جامع دهلي جايي معرفي شذه است كه نادر شاه افشار بر فراز مناره آن رفت و شاهد قتل عام مردم شهر دلهي توسط سربازان ايراني بود.اين مسجد فاصله چنداني تا قلعه سرخ ندارد و براي رفتن به مسجد جامع به پيشنهاد دوست هنديمان سوار ريشكا شديم كه همان دوچرخه اي است كه مي بينيد رو به روي قلعه سرخ و در طرفمقابل خياابان اصلي معبد هندو ها را مي بينيد و در امتداد همان خيابان معبد سيك ها قرار دارد كه در ادامه تصاوير خواهيد ديد.
فكر كنم تصاوير به حد كافي گويا باشند و به همين دليل جزئيات را شرح نمي دم . بعضي از دوستان عكاسم تا در موقعيت مناسب نباشند عكس نمي گيرند و كلمه ضد نور ورد زبانشان است اما من هدفم پرداختن به هنر عكاسي نيست صرفا قصدم نشان دادن و به تصوير كشيدن وقايع است و به همين دليل ممكنه كيفيت عكسها مطلوب نباشند اما مطلب را مي رسانند
View complete fotopage


© Pidgin Technologies Ltd. 2016

ns4008464.ip-198-27-69.net