BackPack

By: FZ AZ

[Recommend this Fotopage] | [Share this Fotopage]
View complete fotopage

Tuesday, 16-Sep-2008 17:55 Email | Share | Bookmark
Chaharmahal and Bakhtiari Province/Part 3/ Fotos by Arash

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


دوست خوبم در ارتباط با سئوالي كه پرسيدي بايد بگم كه پاسخ دادن به چنين مسئله اي در حد كارشناسان علوم انساني است و در حد حتي يك گروه كوچك هم نيست و نياز به تحليل هاي چند جانبه داره اما من در حد اطلاعات ناقص خودم بايد بگم كه از بين رفتن فرهنگ هاي اقوام و ملتها به چه قيمتي و هضم شدن در كدام فرهنگ؟ يك فرهنگ غالب و كامل؟ يا صرفا فرهنگي داراي بازوهاي قدرتمند اقتصادي و تبليغاتي؟ اگر منظورت تحول است اين را قبول دارم كه انسانها مي توانند از يكديگر و فرهنگهاي ديگر درسهاي زيادي بياموزند و به فرضيه آزمون و خطا روي نياورند اما از بين رفتن تمامي ستنها به نفع فرهنگي ديگر پذيرفته شده نيست مثلا همين ايل بختياري هزاران سال تلاش را در پشت سر خود دارد . و نتيجه اين تلاشها توليد بوده است و انطباق با طبيعت و حتي بازيهاي سنتي نيز داراي هدف بوده است حالا بيايم اين شيوه زندگي را كه با توجه به شرايط اقليمي و فرهنگي اين ايل شكل گرفته است را با تغيير شيوه زندگيشان بهم بريزيم..چه مي شود؟ تمامي ارتباطات آنها با محيط زندگيشان بهم مي ريزد و كارايي آنها از بين مي رود و بي كاري و بي هويتي گريبان آنها را خواهد گرفت و افرادي داراي فرهنگي ارزشمندو مفيد و پر بازده تبديل به عناصري ضد فرهنگ خواهند شد.
و يا در نگاهي ديگر ادبيات آذربايجاني و موسيقي آذربايجاني از چنان غنايي برخوردار است كه رقيبي براي خود ندارد و اين فرهنگ با شرايط اجتماعي و احساسي آذربايجاني عجين شده است حالا بيايم بگوييم كه طنين موسيقي استاد رحمان و آواز عاشيقها ديگر جذابيتي در مقابل صداي تاركان و رفعت ال رومن و خوانندگان تركيه ندارد و بايد سبك موسيقي آذربايجاني جاي خود را به سبك پاپ تركيه بدهد چه مي شود؟ آيا فرهنگ شبه مدرن تازه مي تواند روحهاي تشنه آذربايجاني ها را سيراب كند؟ هر ملتي بايد در حفظ ارزشهاي فرهنگي و قومي خود بكوشد اما همه اينها در كنار رشد و پيشرفت عمومي جوامع انساني مي تواند به بالندگي برسد جبران خليل جبران به نكته زيبايي اشاره مي كند و اينكه درخت بلوط و سرو در زير سايه هم به بالندگي نمي رسند بلكه با كمي فاصله گرفتن از همدگير هر يك مي توانند به رشد خاص خود برسند و پذيرش بي قيد و شرط يك فرهنگ نيز همانند همين است و يا در مورد كشور خودمان مي بيني كه عقيده ام بر اين است كه زبان فارسي عامل وحدت اقوام ايراني است اما اين عامل وحدت بايد جنبه حمايتي داشته باشد نه عامل سلب كننده و در كنار خود فرهنگهاي قومي را به رشد و بالندگي برساند و به تبادل فرهنگي بپردازد و اينجاست كه با فرهنگي متبلور رو به رو خواهيم بود كه همه فرهنگها در كنار يكديگر رشد مي كنند. و در سطح جهاني نيز بايد چنين باشد . شهروند فرانسوي زبان خود را حفظ كرده است اما زبان انگليسي را هم بعنوان يك عنصر مستقل مي آموزد و در اين مورد بايد بگويم كه همين فرانسوي ها نيز در مقابل هجوم فرهنگ آمريكايي بيكار ننشستند و در حوزه ادبيات داستاني و حتي كودكان به خلق آثاري پرداختند كه دنيا را مجذوب خود كرد مثلا كتابهاي كاميك استريپ آستريكس كه در مقابل كتابهاي كاميك آمريكايي مثل ميكي موس و بتمن و سوپر من قد علم كرد و با بهره گيري از يك فرهنگ ساختگي از گل باستان به مطرح كردن فرانسه پرداخت .
در زمينه ميراث فرهنگي و آثار نيز مي توانيم در كنار حفظ آن آثار بعنوان هويت ملي و شناسنامه خود به خلق آثاري در ادامه همان فرهنگ بپردازيم اگر به مركز تهران بروي مي بيني كه طرح ساختمانهايي مثل بانك ملي و يا وزارت امور خارجه و ساختمان سابق شهرباني بر گرفته از تخت جمشيد بوده است چه اشكالي دارد كه ساختمان مدرن ما در ادامه فرهنگ خودمان باشد؟ آيا به نظرت زيبايي آن ساختمانها بيشر جلب نظر مي كند يا ساختمانهاي شيشه اي بي روحي كه به رنگ سبز و قهوه اي در خيابان جردن بالاتر از ميرداماد ساخته اند؟
و يا مثال ديگري بياورم نمي دانم چند سالت است اما اگر گذرت به محله الهيه و خيابان فرشته افتاده باشد از معماري بي هويت سبك غربي آنجا كه بر روي يك محله سنتي زيبا و دلنشين بنا شده است حس خوبي پيدا نخواهي كرد در حالي كه دقيقا يادم هست كه در اواخر دهه شصت موچه باغي هاي محله الهيه يكي از جذاب ترين محله هاي تهران بود براي يك پياده روي در صبح جمعه.
البته نگاهم به فرهنگي مدرن اينچنين منفي هم نيست در مقابل محله شهرك غرب را مثال مي زنم كه با طراحي مدرنش كه بصورت مجزا از بافت اصلي شهر ساخته شده است جذابيتهاي خاص خودش را هم دارد پس مي بيني كه نگاه به مقولات فرهنگي و اجتماعي بسيار پيچيده مي باشد و هر چيزي بايد در جايگاه خود قرار گيرد و عدم سايه انداختن بر روي يكديگر و رشد يافتن تمامي عناصر فرهنگي بصورت مستقل.


View complete fotopage


© Pidgin Technologies Ltd. 2016

ns4008464.ip-198-27-69.net