BackPack

By: FZ AZ

[Recommend this Fotopage] | [Share this Fotopage]
View complete fotopage

Saturday, 23-Aug-2008 16:57 Email | Share | Bookmark
Iran With Dominiqe / Part 22

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


امشب قراره كه به دنيا بيام و يك فرشته اي كه حامل اين نوزاد است داره درد هاي دست و پا زدن يك موجودي رو تحمل مي كنه كه قراره تا چند ساعت ديگه به اين دنيا پا بگذاره و روحي كه ماموريت داره به اين دنيا بياد تا مراحل تكاملي را خودش ادامه بده و قرار هم نيست كه تو اين دنيا براي هميشه باقي بمونه بايد روي خودش كار كنه خوب باشه و به خوبي ها فكر كنه و از اين زندان تن خلاص بشه و برگرده به همون جايي كه اومده خلاصه اينكه يواش يواش دارم به مرزهاي چهل سالگي نزديك مي شم اصلا باورم نميشه كه تا چند سال ديگه بايد به دهه پنجم زندگيم وارد بشم گاهي از اينكه عمر اينقدر زود مي گذره مي ترسم و گاهي هم خوشحالم از اينكه به اين نتيجه رسيدم كه زندگيم نبايد بي هدف باشه. و خوشحالم كه ديگه مثل روزهايي كه تازه داشتم خودم رو مي شناختم سرگشته نيستم اون روزها يعني 15 و 16 سالگيم خيلي تو خودم مي رفتم كه من كجام اينجا كجاست تو اين دنيا چيكار مي كنم هدفم چيه؟ خدا كيه و ما رو براي چي آفريده؟ خيلي نا آرام بودم خيلي زياد گاهي دچار پوچي مي شدم و گاهي غرق در تفكر. و اون روزهاي ناملايم و متلاطم زندگيم سپري شدن و الان در فلات مسطح و توام با آرامش به زندگي فكر مي كنم به هدفم و به خدا و به معجزاتي كه در سايه باورهايم در لحظه لحظه زندگيم تجربه مي كنم . خداوند در همينجاست خداوند را در وجودم خود حس مي كنم و واقعا حس مي كنم از رگهايم به من نزديكتر است و عشق واقعي و گرماي درك عشق الهي را با تمام وجودم حس مي كنم ديگه مهم نيست 36 بشه 37 مهم اينه كه داريم پيش مي ريم و هر چه بيشتر خودمون رو به خدا نزديك كنيم و ايمان معنوي و توكل واقعي به او انسان را به آرامش مي رسونه.
حالا از ادامه سفر بگم.... اولا كه از اين كامنت بسيار دقيق كه دوست خوبم نوشته اند تشكر مي كنم و خوشحالم كه خوانندگان اين صفحه افرادي با چنين ريز بيني و درايتي هستند بله دوست گرامي متاسفانه من هم در همان لحظه متوجه اين مسئله شده بودم و گرفتن اين عكسها هم به دليل همان حساسيتي است كه دروجود شما هم مي بينم. جاي تاسف است كه هيچ گونه نظارتي بر صيد صورت نمي گيرد و بچه كوسه ماهي ها كه نقش بسيار مهمي در اكوسيستم درياها ايفا مي نمايند بايد پيش از بلوغ اينگونه نابود شوند و دومينيك هم دقيقا همان حرفي را زد كه شما گفتيد به من گفت اگر چنين اتفاقي در كشور آنها رخ مي داد مسببين با مجازاتهاي سنگيني رو به رو مي شدند چون بر هم خوردن چرخه بيوسيستم تاوان طبيعي سنگيني در بر خواهد داشت كه همه مردم دنيا بايد تاوان آن را بپردازند نمونه كاملا واضح آن طعم همين به ظاهر كنسرو هاي ماهي تن است نمي دانم چند نفر از دوستانم كنسروهاي تن توليد شركت شيلات بندرعباس را به ياد دارند؟ كنسروهايي كه در زمان شاه توليد مي شد و تا اوايل انقلاب هم همان طعم را داشتند مي دانيد چرا ديگه آن طعم لذيذ تن ماهي را نمي توانيم تجربه كنيم؟ بدليل همين صيد هاي بي رويه و بدون برنامه ريزي است مثلا بجاي ماهي هور بايد همين كوسه ماهي ها را به همراه چند نوع ماهي ديگر به جاي تن بخوريم و ...و در اينجا بد نيست كه از كشتار دلفين هاي جاسك بگويم اين همه هيات هاي علمي موضوع را مورد بررسي قرار دادند و از بيماريهاي مشكوك گرفته تا ناراحتي هاي روحي رواني دلفين سخن گفتند اما همه چيز نهايتا روشن شد يك كشتي صيادي صنعتي عامل اين حادثه بوده است و خبر نگار جواني كه براي پي گيري اين حادثه به محل شركت در تهران مراجعه كرده بود با برخورد بسيار زشت مسئول آنجا رو به رو مي شود و در معرض اتهامات ديگري قرار مي گيرد و آن مدير شركت عمل غير قانوني خود را با ربط دادن به موضوعات ديگر توجيه مي كند كه جاي تامل دارد و .... مسئولان دلسوز كشور نبايد اجازه دهند چنين جرايمي اتفاق بيفتد و فرد خاطي خود را در پشت بعضي مسائل پنهان كند چون دود ان به چشم همگان خواهد رفت كه شامل خود مسئولان كشور هم مي شود.
بد نيست كه بگم در كتاب لونلي پلانت كه دومينيك به همراه داشت از جذابيتهاي منطقه جنوب ايران و سواحل خليج فارس به عنوان مهمترين جذابيت يك رستوران سنتي ذكر شده بود كه در يك آب انبار قديمي در بوشهر قرار دارد و عكسهاي آنجا را در پست قبليم مشاهده مي كنيد متاسفانه كتاب لونلي پلانت كاملا غير تخصصي است كه در واقع سفر نامه دو نفر استراليايي است و ملاك سفر بقيه توريستها شده است و دومين جذابيت را قلعه پرتقالي هاي جزيره هرمز معرفي كرده اند در حالي كه جنوب ايران و جزاير خليج فارس يك گنج گردشگري است كه با تمام وجودم باور دارم كه اگر اين گنج بي انتها استخراج شود ما نيازي نداريم كه نفت كه متعلق به تمام نسلها است را بفروشيم روزي خواهد رسيد كه اين نفت را بايد براي خودمان نگه داريم اما نسل آينده از ما خواهد پرسيد كه شما كجا هستيد؟ الان نيستيد كه ببينيد ما چه مي كشيم! ...بله به همين دليل است بايد بگم كم كاري ما در معرفي كشور باعث شده است رفرنس توريستها كتابي باشد كه ناقص مي باشد و اگر از گردشگري سخن مي گوييم بايد نتايج آن به تمام نقاط اين كشور سرايت كند و مردم بومي مناطق مختلف از آن سود ببرند.و مي توان با كارهاي مطالعاتي يك توريست را براي چندين بار تشويق كرد به كشور سفر كند و هر دفعه يك مكان جديد مثلا در اين سفر متاسفانه فرصت نشد دومينيك را به آذربايجان ببرم اما در طول سفر مدام از طبيعت و آثار بي نظير آذربايجان برايش مي گفتم و در تماسي كه از فرانسه با من داشت تاكيد كرد كه ايران را هنوز تمام نكرده است و مناطق مهمي مانند آذربايجان باقي مانده است و بايد دوباره به ايران سفر كند .به همين دليل بايد خودمان فعال شويم اخيرا يك شركت فيلم سازي با برنامه ريزي يك كارگردان مستند ساز پروژه بزرگي را شروع كرده است كه به همراه كتاب 4 حلقه دي وي دي توليد كند كه تمامي ايران را در چهار فصل به تصوير بكشد و از همه جا فيلم برداري كند و از پرواز بر روي كوهها و شهر ها تا درياها. و اكنون كه دو سال است با آنها در ارتباطم مي بينم كه كار مطالعاتي بسيار زيادي را انجام داده اند و خود كارگردان به من مي گفت كه شايد بيش از هزار بار فيلم باد صبا را ديده است و هدف آنها ساختن فيلمهايي است كه در حداقل زمان ممكن در فيلم بيشترين اطلاع رساني صورت گيرد من هم كمكهاي كوچكي به آنها داشته ام مثل فيلمهاي تبليغاتي گردشگري ساير كشورها و بويژه تركيه را در اختيارشان قرار دادم و مطالعه بر روي نحوه فعاليت كشور تركيه براي من خيلي مهم است چون از نظر فرهنگي به ما نزديك هستند و مي توان از تجربيات آنها به خوبي استفاده كرد و حتي من نظراتي هم در مورد موسيقي فيلم ها داشتم كه ناشي از مطالعه بر روي سليقه همين گردشگراني بوده است كه با آنها همسفر بوده ام. اميدوارم در طول سالهاي آينده اين مجموعه بسيار نفيس را در دست داشته باشيد اما بدليل حجم بسيار بزرگ كار اين پروژه تا كمتر از دو سال آينده بدستتان نخواهد رسيد..
در بين اين عكسها اسكله هاي صيادي بوشهر را مي بينيد و همچنين بخش تاريخي شهر كه متاسفانه آنچنان كه بايد به آن توجه نشده است و نحوه گرفتن عكسها به گونه اي است كه زشتي ها را پنهان مي كند اما واقعيت را در اين عكسها نمي بينيد.(با خودمان كه بايد صادق باشيم) در حالي كه اگر اين مناطق با دقت بازسازي مي شدند مي توانست بدليل نزديكي به كشورهاي خليج فارس يك مقصد توريستي جذاب براي توريستهايي باشد كه به آن كشورها سفر مي كنند و متاسفانه در كتاب لونلي پلانت منطقه تاريخي بوشهر را به گروزني تشبيه كرده بودند..
در خاتمه بد نيست كه از نظر دومينيك در مورد كارگردانان سينماي ايران بدانيد او به محسن مخملباف علاقه زيادي داشت و همچنين كيا رستمي..
در مورد فيلم هاي مخملفباف به يكي از فيلم هاي مخملباف اشاره كرد كه در ايران از آن بعنوان عبور از خط قرمز ياد مي شود اما اين فيلم يك فيلمي بود با تحليلي كاملا اخلاقي از روح انسان و انتقاد كردن از تنوع طلبي انسانها كه نهايتا تاوان آن تنوع طلبي و عدم شناخت واقعيت روابط انساني را در فرو رفتن در لاك تنهايي و افسردگي مي توان ديد..و دومينيك با تعريف از آن فيلم گفت شما ايراني ها انسانهايي متفكر هستيد و مخملباف با اين فيلم بزرگترين درس اخلاق را به انسانها داده است


View complete fotopage


© Pidgin Technologies Ltd. 2016

ns4008464.ip-198-27-69.net