BackPack

By: FZ AZ

[Recommend this Fotopage] | [Share this Fotopage]
View complete fotopage

Saturday, 21-Jul-2007 10:51 Email | Share | Bookmark
Kuala Lampur Part 3 , Fotos By Siamak.T.A

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 بعضي از دوستانم گله داشتند كه چرا عكسهاي يك كشور ديگه رو دارم نمايش مي دم....
خب حق با اونهاست اما......
اين سايت كه يكي از بزرگترين و مشهورترين سايتهاي عكس در جهان است و وسيله تبادل فرهنگي بين ملتهاست و براي جذب كردن اونها بهتره كه ما رو جزئي از خودشون حس كنن و در نتيجه به ميراث فرهنگي ما نيز با دقت بيشتري نگاه خواهند كرد.و تاثير عكسهاي ايران بيشتر خواهد شد .و علت اينكه مالزي رو انتخاب كردن بدليل حضور بسيار زياد اونها در اين سايت است تقريبا 60 درصد اعضا اين سايت مالزيايي هستند و چون بدليل درآمد زياد تمايل به گردشگري در بين اونها افزايش يافته و ايران نيز بعنوان يك كشور مسلمان مي تواند مقصد جذابي برايشان باشد... و اميدوارم كه واقعا بتونم به اين هدف برسم به هر حال تلاش خودم رو داشتم و نتيجه ديگه دست من نيست
راستي تا يادم نرفته بگم كه اون سفر به جزاير خليج هميشگي فارس نتيجه اش برگزاري چندين سمينار پشت سر هم شد و معرفي بهتر جزاير و جدي گرفتن گردشگري آن گنج گردشگري ايران....در ادامه مقاله اي رو كه در اين زمينه ارائه دادم براتون همين جا مي آرم: البته اين رو هم بگم كه متن فوق كامل نيست و سخنان من رو دوستانم از روي نوار پياده كرده اند و خلاصه شده است و حتما هم متوجه شدين كه من دنبال نام نيستم و نتيجه برام مهمتره و دلم مي خواد وجودم مفيد باشه و در كنفرانسي كه هفته گذشته برگزار شد احساس غرور مي كردم اينكه اون تلاشها بالاخره داره نتيجه مي ده هر چند كه نام من مطرح نبود اما مي دونستم كه آدمهايي كه تفكرات نزديكي به هم دارند رو به هم نزديك كرده و سخناني رو از زبان سخنران مي شنيدم انگار از زبان خودمه وقتي كه از تشويق بوميان به توليد صنايع دستي مي گفتند و..انگار حرف دل من رو مي گفتند
قشم، بزرگترين جزيره غيرمستقل جهان، با همراهي سه جزيره هرمز، هنگام و لارك از جمله جزاير جنوبي ايران‌اند كه در استان هرمزگان با مركزيت بندرعباس قرار دارند. و اين 4 جزيره مي توانند بعنوان مكمل يكديگر يك مقصد گردشگري جذاب براي گردشگران داخلي و خارجي محسوب شوند. البته استان هرمزگان داراي 14 جزيره كوچك و بزرگ است از جمله:
جزاير تنب بزرگ، تنب كوچك، ابوموسي، كيش، فارور، لاوان، سيري كه در جنوب استان هرمزگان پراكنده اند. كه آنان نيز مي توانند بعنوان مقصد گردشگري مورد توجه قرار گيرند اما جزاير چهارگانه مورد بحث ما بدليل نزديكي به مركز استان و نزديكي به يكديگر و داشتن نسبي زير ساخت هاي گردشگري بايد در اولويت قرار گيرند
جزاير قشم، هرمز، هنگام و لارك با سواحل فوق‌العاده زيبا و چشم انداز زيبا را مي توان گنج گردشگري ايران ناميد اين جزاير طبيعت بكر و حيرت انگيزي ، را در دل خود نهفته‌ دارند.
جزيره قشم بزرگترين جزيره خليج فارس است و با 1500 كيلومتر مربع وسعت، بزرگتر از 22 كشور جهان است. طول شرقي– غربي آن 135 كيلومتر و متوسط عرض آن 30-15 كيلومتر است. و تمامي اين نكات پتانسيل هاي آنرا نشان مي دهد.
سفر به استان هرمزگان از هوا و زمين ميسر است. اما سفر زميني، مخصوصا با قطار لطفي ديگر دارد زيرا مي تونيد طبيعت بكر استان را از پنجره قطار بنگريد دره هايي عميق و نخلستانهايي انبوه كه مسير قطار تهران بندر عباس از ميان آنان مي گذرد. .
سفر زميني با قطار به مقصد بندرعباس 20 ساعت به طول مي انجامد. ولي عليرغم طولاني بودن مسير، وجود مناظر زيبا در مسير راه، رودهاي خروشان و كوههاي سربه‌فلك كشيده، چشمان مشتاق شما را نوازش مي‌دهد و خستگي راه را از ياد شما مي‌برد.
پس از ورود به بندرعباس از طريق اسكله شهيد باهنر مي توانيم به قشم برويم، فاصله بندر عباس تا قشم را مي توان به مدت يك ساعت با قايق‌هاي تندرو، اتوبوس دريايي يا لنج مسافربري طي كرد كه البته با قايق هاي تندرو زمان كمتر مي شود.
دسترسي هوايي از طريق فرودگاه جزيره قشم است كه پروازي 1.5 ساعته شما را از تهران به قشم مي رساند اما توجه داشته باشيد كه فرودگاه بين المللي و جديدالتاسيس قشم تا شهر قشم تقريبا 65 كيلومتر فاصله دارد و يك الي يك ساعت و نيم تا شهر در راه خواهيد بود
از نظر جغرافيايي استان هرمزگان و جزاير آن ادامه چين خوردگي هاي كوه‌هاي زاگرس هستند كه در دوران سوم زمين شناسي پديد آمده اند و جزاير در واقع همان كوههاي زاگرس هستند. البته جزيره اي مثل كيش وضعيتي متفاوت دارد چون در طول ميليونها سال از روي هم جمع شدن مرجانها تشكيل شده است
قشم به علت همجواري با تنگه هرمز، كه گذرگاه 60 درصد نفت مصرفي دنياست از موقعيت سوق‌الجيشي خاصي برخوردار است. و از طرفي بدليل نزديكي به شيخ نشين هاي خليج فارس مي تواند تاثيرات مثبت و منفي. را در اثر اين نزديكي براي كل اقتصاد كشور داشته باشد بعنوان نمونه بدليل فاصله كم دريايي با بندر خصب عمان راه وورد كالاي قاچاق به كشور باشد. و چنانچه جوانان جزاير در زمينه گردشگري فعال شوند نيروي آنها به اين سمت هدايت شده و بدين ترتيب نيروي فعال آنها به مسائل ديگر كشيده نمي شود.
از طرفي بسياري از خارجيان در كشور امارات مجبور هستند براي تمديد ويزاي خود از آن كشور خارج شوند پس چه بهتر با ايجاد جذابيت و شناساندن جاذبه هاي اين مناطق آنها را براي مدتي مهمان خود نماييم
تاريخ قشم
بنا به يافته‌هاي باستان شناسي سالهاي گذشته در اطراف بندرعباس احتمال نفوذ فرهنگي و سياسي حكومت عيلاميان در اين منطقه داده مي شود ، و قشم نيز احتمال دارد جزئي از همان دولت بوده باشد. ولي اين موضوع هنوز به اثبات نرسيده است.
طبق گزارشات تاريخي سردار اسكندر مقدوني كه سفري اكتشافي به خليج فارس داشته است و آن منطقه را داراي جزايري اباد يافته بود و مي توان به همان گزارشات استدلال كرد كه تاريخ قشم به دوران پيش از ميلاد مسيح بر مي گردد و بهترين سند موجود وجود منطقه باستاني خربس مي باشد .
تاريخ قشم در ارتباط تنگاتنگ با تاريخ بقيه منطقه هرمزگان است و پايگاه‌ اصلي آن تمدن در ميناب فعلي بوده است كه در زمان ساسانيان رونق زيادي داشته است و در تبادل كالا و تجارت با شرق و غرب و قسمتي از جاده ابريشم بوده است.
اين منطقه پس از سقوط ساسانيان اين منطقه جزئي از سرزمينهاي خلافت اسلامي در دوره هاي امويان و عباسيان مي شود و در همين دوران است كه مساجد متعددي در قشم ساخته مي شود در دوره هاي بعد تحت حكومت اتابكان فارس و كرمان قرار مي گيرد و تا زمان حمله مغول در حدود سال 1300 ميلادي كه مردم شهر هرمز از ترس قتل عام به جزيره هرمز مهاجرت مي كنند و در سالهاي بعد نيز شاهد مهاجرت اقوام عرب به منطقه بوده ايم تا اينكه تاريخ اين منطقه با حوادث ساير نقاط جهان گره مي خورد.اما چگونه؟؟؟
با فتح قسطنطنيه به دست محمدفاتح ارتباط تجاري شرق و غرب قطع مي‌شود و غرب در انديشه يافتن راهي به شرق بود ، كه نهايتا قاره آمريكا را كشف مي‌كند. در آن دوران دول قدرتمند اروپا دولتهاي كاتوليك اسپانيا و پرتقال بودند و براي ايجاد موازنه قدرت پاپ جهان را بين آنها تقسيم مي كند شرق را به پرتقال مي سپارد و غرب را به اسپانيا و به اين ترتيب خط فرضي از ميان آمريكاي جنوبي مي گذرد و برزيل نيز به پرتقال مي رسد و به اين ترتيب پرتقالي ها راهي سرزمينهايي مي شوند كه پاپ در شرق به آنها واگذار كرده بود و به خليج فارس وارد مي شوند ودر سال 1507 ميلادي آلفونسو آلبوكرك جزاير هرمز و قشم و سواحل جنوبي ايران را اشغال مي‌كنند. و بدليل آنكه در آنزمان حكومت صفويه درگير جنگ با عثماني بود و از طرفي نيروي دريايي نداشت لذا توان مقابله با نيروي متجاوز را نداشت تا اينكه در سال1622 بود كه شاه عباس صفوي به كمك نيروي دريايي انگليس و رشادت سردار صفوي امام‌قلي‌خان، بندرعباس (گامبرون) جزايرقشم و هرمز را آزاد مي‌كند. كه البته گفته مي شود شاه عباس كمپاني هند شرقي را تحت فشار مي گذارد كه اگر مي خواهيد به تجارت ابريشم از طريق ايران ادامه دهيد بايد كشتي هاي جنگي خود را در اختيار ارتش ايران قرار دهيد اما با افول قدرت صفويه اين منطقه نيز دست بدست مي شود مدتي هلندي ها بر آن حكومت كردند كه نتوانستند گرماي هوا را تحمل كنند و رقابتهاي استعماري نيز عامل ديگري بود كه نتوانستند سلطه خود را حفظ كنند تا اينكه نوبت به اعراب مسقط رسيد و اين منطقه تحت كنترل آنها در مي آيد
اعراب مهاجر به نام اعراب جاسمي از اواسط قرن هجدهم به بعد بر منطقه مسلط مي شوند و حاكم نشيني هم در بندر لنگه برقرار مي كنند. سلطه اين اعراب تا نيمه دوم قرن 19 ادامه داشت تا پس از شورشي در عمان، دولت ايران بار ديگر حاكميت خود را اعمال مي كند.
به علت ضعف دولت قاجار، نيروي دريايي انگليس در 1889 ميلادي وارد خليج‌فارس و در غرب جزيره قشم يعني در بندر (باسعيدو)مستقر مي‌شود. و براي خود پايگاه نظامي تاسيس مي كنند
انگليسي‌ها جزاير ابوموسي، تنب كوچك و بزرگ را اشغال مي‌كنند ولي در نقشه هايي كه چاپ مي كنند، اقرار مي كنند كه اين جزاير متعلق به ايران است.
در زمان پهلوي دوم اين جزاير همزمان با خروج نيروهاي بريتانيايي از خليج فارس طبق توافقات صورت گرفته مجددا به آغوش ميهن بر مي گردند البته در هنگام باز پس گيري سه تن از نظاميان ايراني توسط شرطه ها به شهادت مي رسند.
در طول رزيم گذشته توجه چنداني به منطقه نمي شود تا اينكه اين منطقه بعنوان دومين بندر آزاد صنعتي ايران معرفي مي شود و در سال 1369، سازمان منطقه آزاد قشم تأسيس مي‌شود و طي 17 سال گذشته فعاليت‌هاي عمراني وسيعي از جمله احداث صدها كيلومتر جاده آسفالته، چندين دستگاه آب شيرين‌كن، ساخت فرودگاه بين المللي، شبكه برق‌رساني،هتل، رستوران، مهمانسرا، مجتمع‌هاي صنفي-تجاري و مراكز آموزشي و دانشگاهي انجام مي‌شود.
ديدني‌هاي قشم
* مردم قشم مذهبي هستند و اين خصوصيت را مي توان در. زيبايي مساجد اهل سنت ا در جزيره قشم ديد.و همين سنتها و حفظ آنها يكي از جذابيتهاي مهم گردشگري جزيره محسوب مي شود
براي ورود به مساجد بايد پاها را شست. مسجد درگهان، مسجد قبا، مسجد جامع قشم و مسجد رم‌چاه از مساجد زيباي اين جزيره هستند.
* جزيره قشم برخلاف كيش بازارهاي زيبا و مدرن ندارد، فقر را در گوشه و كنار قشم در بين اهالي بومي مي‌توان ديد. و از اين جهت است كه بايد به گردشگري منطقه توجه ويزه نمود و از توانايي هاي بلقوه و فرآوان جزيره در جهت رشد صنعت گردشگري استفاده نمودو ساير مشكلات مردم با رشد اقتصادي جزيره بر طرف خواهد گرديد.
* تنديس امام‌قلي خان، سردار صفوي در ميداني در وسط شهر يادآور تاريخ گذشته و مبارزه با اجنبي است.
* در داخل شهر قشم قلعه پرتقالي ها را مي بينيم برخلاف قلعه پرتقالي‌هاي جزيره هرمز،از قلعه پرتقالي‌ها در شهر قشم چيز زيادي باقي نمانده است. فقط ديوارهاي آن باقي مانده است
* هتل بين‌المللي قشم با توجه به امكانات كافي و قرار داشتن در كنار شهر قشم كاملا مناسب گردشگران خارجي است و در وردي هتل سنگ قبر يك مهاجم پرتقالي‌ را با تاريخ 1590 ميلادي به نمايش گذاشته اند .
* غارهاي تاريخي خربس، در 15 كيلومتري شهر قشم قرار دارند. و چندين غار تو در تو آهكي در ارتفاع 30 متري، كه گفته مي‌شود زيارتگاه مهري(ميترايي) بوده است.
* زيارتگاه شاه شهيد برفراز صخره و غارهاي خربس قرار دارد ، به گفته برخي، يك معبد ميترايي نظير معبد هنزا در ابيانه است.
* درخت لوور يا انجير معابد قشم، درختي است كه براي مردم قشم مقدس است و كسي نبايد به آن آسيب برساند و ريشه هايش در بيرون خاك قرار دارد و در كنار تنه درخت بالا مي آيد
* جنگل حرا، در شمال جزيره قشم واقع است. جنگل حرا،جنگلي دريايي است. درخت‌هاي دحرا به ارتفاع 6 متر هستند كه آب شور دريا را تصفيه و به آب شيرين تبديل مي‌كنند، زيستگاه پرندگان مهاجر هستند.و به افتخار حكيم ابوعلي سينا آن را "اوسينامارينا" نامگذاري كرده‌اند.
جالب توجه است كه بدانيم، كشور امارات براي جلب پرندگان مهاجر، اخيرا اقدام به كشت درختان دريايي حرا كرده است.
بندر تاريخي لافت، در شمال جزيره قشم با بادگيرهاي سنتي بلند و لنج هاي شناور در ساحل ر بيننده‌اي را مجذوب خود مي‌كند
قلعه‌اي به نام قلعه نادري و چاه‌هايي به نام چاه‌هاي تلا در لافت وجود دارند. چاه‌هاي تلا به علت وجود سنگ‌هاي گچي آب را خنك نگه مي دارند و همچنين به نوعي انبارهاي ذخيره آب باران هستند.
و باز هم از جذابيتهاي ديگر جزيره مي توان به كارگاه‌هاي لنج سازي اشاره نمود با چوب‌هايي از آسياي جنوب شرقي،لنج‌هايي را مي‌سازند و به قيمت 300 ميليون تومان آن‌ها را مي‌فروشند.اين لنج‌ها در خليج‌فارس و اقيانوس هند در تردداند. و اين كارگاهها در نزديكي بندر لافت قرار دارند
به علت كم آبي در قشم، از قديم‌ سدهايي ساخته شده است كه سد "پي پشت" از دوران ساسانيان با بركه زيبايش از آن جمله است.
از ديگر نقاط ديدني قشم،اسكله رم‌چاه و باسعيدو هستند.
ديدار از جزاير ناز نيز خالي از لطف نيست و مي توان در سواحل آنها صدفهاي الوان را مشاهده نمود
از مهمترين جدابيتهاي اين منطقه سواحل زيبا و صخره اي جزيره هنگام است و در بعضي از مناطق ماسه ها همانند اكليل مي درخشند
دره ستاره‌ها و دره چاه‌كوه پديده‌اي شگفت از فرسايش سنگهاي رسوبي زمين است.
دره ستاره‌ها كه به‌گمان افراد بومي، در آن ستاره اي افتاده است و شب‌ها جن دارد، بسيار ديدني است و مشابه اين اشكال زمين شناسي يا ژئومرفولوژي را ما تنها در آمريكا مي‌بينيم. كه توريستهاي بسياري را مي توانند به خود جذب كنند
دره يا تنگه چاه‌كوه دره‌اي به عمق 100 متر نمايش ديگري از فرسايش سنگهاي رسوبي است. و در شمال غربي جزيره و در نزديكي روستايي به همين نام قرار دارد
گنبد و غارهاي نمكي در جنوب غربي جزيره قشم قرار دارندو در يك جاده خاكي ما را به آنجا مي رساند كه دسترسي به آن مشكل است،و براي ديداراز آنها بايد ساحل جنوبي جزيره را طي كنيد يك جاده خاكي و نا مناسب
لايه‌هاي نمك كه مربوط به دورهاي جديد زمين شناسي هستند در برخورد با گسل‌هاي پوسته زمين بالا آمده و گنبدهاي نمكي را به وجود آورده‌اند.در داخل اين گنبدهاي نمكي، غارهاي نمكي قرار دارد.
غار نمكي شماره 3 قشم با 6هزار متر طول، بزرگترين غاز نمكي جهان شناخته شده است.
درون اين غار رودخانه‌اي مارپيچ و درياچه اي نمكي به عمق يك متر قرار دارد با استلاكتيت و استلاگميت‌هايي اعجاب‌آور انسان را به شگفتي وامي‌دارند.
از ديگر جاذبه‌هاي جزيره قشم ، دلفين‌ها و لاك‌پشت‌هاي پوزه عقابي آن هستند كه زيستگاه آن‌ها در خليج فارس است.امروزه ديدار از تخم‌گزاري لاك‌پشت‌هاي پوزه عقابي يكي از جاذبه‌هاي گردشگري جزيره به شمار مي‌رود.
View complete fotopage


© Pidgin Technologies Ltd. 2016

ns4008464.ip-198-27-69.net