BackPack

By: FZ AZ

[Recommend this Fotopage] | [Share this Fotopage]
View complete fotopage

Friday, 18-May-2007 04:00 Email | Share | Bookmark
Mahabad, Part 2- Fotos by Saman

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


این هم سخنان استادم و شاید برایتان جالب باشد از اقکار گردانندگان این وبلاگ مطلع بشید


دكتر قادري: سهل‌انگاري در عرصه گردشگري ايران غفلت نيست، عمدي است
دكتر قادري، عضو هيات علمي دانشگاه علامه طباطبايي معتقد است كه متوليان گردشگري ايران در زماني كه نمي‌توانند براي كم‌كاري هاي خود در عرصه گردشگري دليل قابل توجه ارايه دهند، به فرافكني روي آورده و مسائلي نظير "حجاب" و قانون اجراي آن در جمهوري اسلامي را دليل رونق نيافتن گردشگري ايران معرفي مي‌كنند.
دكتر اسماعيل قادري

خبرگزاري ميراث فرهنگي ـ گردشگري ـ دكتر اسماعيل قادري، عضو هيات علمي دانشگاه علامه طباطبايي و از كارشناسان صاحب‌نظر عرصه گردشگري ، تغيير نگاه مسوولان نظام و دولت به جهانگردان را لازمه اصلي روتق دادن به گردشگري كشورمان دانست.

مدرس رشته اقتصادي گردشگري در دانشگاه علامه طباطبائي، با اعتقاد بر اينكه براي توسعه گردشگري كشورمان بايد ريشه‌اي تر عمل كنيم به ميراث خبر گفت: «بايد در درجه نخست به اين نكته توجه كرد كه اصلا دولتمردان ما بحث گردشگري را مي‌خواهند يا آنكه به اين بحث نگاه جدي اقتصادي ندارند. اگر قرار بر اين است كه به بحث گردشگري توجهي نشده و آن را به عنوان يكي از مهمترين مقرهاي درآمد و ارزآوري نپنداريم، پس دليل هم وجود ندارد كه بحث‌هاي آموزشي و ساخت زيرساختهاي گردشگري را مورد توجه قرار داده و براي رونق گردشگري سرمايه‌گذري كنيم و سازمان بسازيم.»

وي اظهار داشت: «اگر به اين نتيجه رسيديم كه نظام خواهان گردشگري است بايد ببينيم كه از اين بحث خواستار چه نتيجه‌اي بوده و چه چيزي را از آن طلب مي‌كند.در بسياري از نشت‌ها و مجالسي كه در ارتباط با اين عرصه بزرگ درآمد زا در كشورمان تشكيل شده، به گردشگري نه به عنوان يكي از مهمترين رشته‌هاي اقتصادي بلكه به عنوان عرصه‌اي از فرهنگ توجه شده است، در حالي كه گردشگري كاملا اقتصادي بوده و تنها بازتابهاي فرهنگي دارد.»

دكتر قادري خاطرنشان كرد: «اگر هدف اصلي جهانگردي را اقتصاد بدانيم بايد آن را تعريف كنيم. بايد به اين علم دست يابيم كه جهانگردي بنگاه اقتصادي است و چه سهمي از توليد ناخالص ملي مار را مي‌تواند به خودش اختصاص دهد. چگونه مي‌توانيم به اين جايگاه دست يابيم و پس از آن قرار است به چه جايگاهي برسيم.»

وي با بيان اينكه جواب اين سوالات بايد قبل از شروع فعاليت‌هايي نظير ايجاد زيرساخت‌هاي گردشگري در كشورمان داده شود اظهار داشت: «در مرحله بعدي مشخص كردن بازارهاي هدف گردشگري كشورمان از ديگر ملزومات است. در حال حاضر كشورهاي عربي از جمله بازارهاي هدف گردشگري ايران شمرده مي‌شود، در حاليكه امروزه بازار هدف بايد براي ايران تنها در كشورهاي صنعتي و كشور چين و ژاپن باشد.»

اين استاد دانشگاه، خسارتهاي ناشي از جذب گردشگر عرب به كشورمان را رقمي بسيار بالا دانست و گفت: «متاسفانه در حال حاضر بسياري از هتل‌داران كشورمان براي پذيرش گردشگران عرب با مشكل مواجه شده‌اند. به رغم اينكه گردشگران عرب با خانواده مسافرت مي‌كنندو اين مساله بر تعداد آنها افزوده و به ارزآوري كمك مي‌كند اما به دليل رعايت نكردن بسياري از آداب پيش و پا افتاده، خسارت‌هايي به سرمايه‌گذاران عرصه گردشگري مي‌زند كه نيمي از سود عايد شده از سوي آنان بايد براي برطرف كردن خسارات هزينه شود.»

وي گفت: «در بسياري از مواقع پس از تحويل اتاق از سوي گردشگر عرب به هتل‌داران، وسايل داخل اتاق خراب مي‌شود، آسانسور مجموعه نياز به تعمير دارد. موكت و فرش درون اتاق‌ها و سوئيت نياز به شست و شوي دوباره دارد. ديوارها بايد رنگ شوند و غيره و غيره.»

دكتر قادري افزود: «اما به دليل قانونمند بودن مردم كشورهاي صنعتي و كشورهاي زردپوست نشين، مشكلات اين چنين توسط گردشگران آنان وجود نداشته و سود بيشتري نصيب سرمايه‌گذاران گردشگري خواهد شد.»

وي بازار چين را از مهمترين بازارهايي دانست كه بايد متوليان دولتي و خصوص گردشگري كشورمان به آن توجه كنند.»

لزوم برنامه ريزي براي گردشگري ايران

دكتر قادري با انتقاد از اينكه هنوز در كشورمان بحثي به نام بحث برنامه‌ريزي توسعه براي جهانگردي نداريم گفت: «متاسفانه مسوولان دوست دارند كه كارها بدون برنامه‌ريزي جلو رود، يكي از مهمترين دلايل آن هم تغيير سريع مديريت است، چرا كه هر يكي از مديراني كه در سازمان‌هاي ذيربط گردشگري فعالند به سرعت تغيير داده شده و اين مساله بر روند كيفي فعاليت آنان تاثير مي‌گذارد، به صورت طبيعي هم هر يك از آنها بالاجبار مجبور مي‌شوند، كه در يك برنامه‌ريزي كوتاه مدت چندين طرح را پياده كنند و سرانجام آن هم طرح‌هاي بي پايان امروز گردشگري ايران است.»

وي گفت: «حداقل در طول چند سال اخير بيش از 10 مدير گردشگري كشورمان تغيير يافته و اين مساله بزرگترين ضربه را بر پيكره جهانگردي ايران وارد آورده است.»

از ورود سياست به گردشگري جلوگيري شود

دكتر قادري از جمله سياسي‌ترين بحث‌هاي گردشگري ايران را بحث مناطق نمونه گردشگري دانست.

وي افزود: «از ابتداي پيشنهاد اين طرح شوراي نگهبان به دليل هزينه‌هاي زياد اجراي آن و ايجاد بار مالي براي دولت با آن مخالفت كرد كه به عقيده بنده اين فعاليت شوراي نگهبان بسيار فعاليت سنجيده شده‌اي بود. اما پس از ان طبق مصوبات شوراي عالي اداري بحث مناطق نمونه گردشگري از نو زنده شده و در چند ماه اخير شاهد رشد قارچ مانند مناطق نمونه گردشگري در كشورمان هستيم. اين مساله در صورتي اتفاق افتاده است كه هنوز براي هيچ يك از آنها برنامه مدوني در نظر گرفته نشده و تنها در سفرهاي استاني در هر يكي از آنها 40 تا 60 منطقه نمونه گردشگري معرفي شده‌اند.»

وي گفت: «قبل از آنكه مناطق نمونه گردشگري انتخاب كنيم بايد به اين مساله توجه كردكه اصلا چه تعريفي از اين مناطق شده است، چه الگوهايي براي مكان‌يابي و استانداردسازي مناطق وجود دارد و اگر قرار است بين‌المللي شود، شرايط آن چيست.»

دكتر قادري خاطرنشان كرد: «متاسفانه بسياري از اين مناطق بر اثر نفوذ سياسي نمانيده‌هاي مجلس، استانداري‌ها و نفوذ رييس سازمان ميراث فرهنگي، گردشگري و صنايع دستي استان‌ها انتخاب شده‌اند.»

وي بحث گردشگري روستايي و عشايري را از ديگر نمونه‌هايي دانست كه بدون توجه و الگوي مدون مطرح شده‌اند و سرانجام آنان نيز مشخص نيست.

قانون توسعه صنعت جهانگردي

دكتر قادري در ارتباط با تاريخچه اين قانون گفت: «پس از پايان يافتن جنگ تحميلي هشت ساله و كاهش محسوس درامدهاي نفتي ايران دولتمردان كشورمان بحث درامدزايي از طريق گردشگري را مطرح كرده و كاملا آن را عرصه‌اي اقتصادي دانستند.

وي افزود: «بنابراين قانون توسعه جهانگردي در آن زمان مصوب شد و بر اساس آن فكرهاي بسياري نيز پشت آن بود. يكي اينكه پس از جنگ نيروهاي جواني كه بازگشستند به شغل نيازداشتند و گردشگري فكر خوبي در اين برهه زماني بود. در كنار آن نيز بحث درآمدزايي ارزي بود. از طرف ديگر ايران در آن زمان به عنوان چهره جنگ‌طلبلانه به جهانيان معرفي شده بود و اين مساله شرايط را سخت‌تر مي‌كرد. از طريف ديگر وارد شدن به صحنه‌هاي سياسي و بين‌المللي نياز به درآمد داشت كه گردشگري مي‌توانست براي تامين آن سهم مهمي داشته باشد.»

وي از ديگر اهداف قانون توسعه صنعت جهانگردي را نشان دادن ايران به عنوان كشوري امن خواند و گفت: «در اين قانون وظايف تمامي دستگاه‌ها و ارگان‌هاي ذيربط با گردشگري مشخص شده بود . اما مشكل در اجرا بود. متاسفانه قانوني كه تقريبا كامل بود و مي‌توانست مباني فكري خوبي داشته باشد، اجرا نشده و رها شد. علت آن هم اين بود كه متاسفانه نظام سياسي ما اين مساله را نخواست.»

وي بازنگري اين قانون را در سال 1375 خواند و گفت: «هم رييس سازمان ميراث فرهنگي قيبلي و هم رييس فعالي قول بازنگري قانون توسعه جهانگردي را داده بودند اما هنوز اين فعاليت انجام نشده است.»

دكتر قادري اظهار داشت: «در حال حاضر مديران ما بيشتر عملگرا هستند اما عملگرايي بدون پشتوانه تفكر علمي و نظري امكانپذير نيست. متاسفانه امروز در ايران در ارتباط با جهانگردي چارچوب فكري وجود ندارد.»

وي با بيان اينكه حتي داشتن برنامه‌اي غلط و ناقص بهتر از نداشتن آن است تصريح كرد: «با در نظرگيري فعاليتهاي مختلف مديران عرصه گردشگري به اين نتيجه رسيده‌ام كه سهل‌انگاري در عرصه گردشگر ايران غفلت نيست بلكه عمدي است. برنامه‌ريزي دير به نتيجه مي‌رسد بنابراين ارايه برنامه‌ريزي براي ميران فايده‌اي نداشته و مجبورند مدت بسياري براي بازتاب آن صبر كنند.»

اين كارشناس گردشگري در ارتباط با برنامه‌هاي كوتاه مدت عرصه گردشگري ايران گفت: «اين برنامه‌ها هم چيزي كه مثمر ثمر باشد ندارند. برنامه‌هاي كوتاه مدت ما ظرف مدتي يك تا دو روز و بدون فكر كارشناسانه و تخصصي نگاشته مي‌شود.»

اهميت روابط بين‌المللي و تعاملات سياسي در توسعه عرصه گردشگري ايران

دكتر قادري غول‌هاي گردشگري جهان را از ميان شركت‌هاي چند مليتي دانست و گفت: «زماني كه تعاملات بين‌المللي و سياسي ما ضعيف است، هيچ گاه نمي‌توانيم با اين شركت‌ها تعاملاتي داشته و بازار گردشگري ايران را رونق دهيم. اين شركت‌هاي چند مليتي هستند كه مبدا گردشگران را مشخص مي‌كنند. مسوولان ايراني متولي گردشگري تا كنون نتوانسته‌اند با اين شركت‌ها و دفاتر مسافرتي آنها تعامل برقرار كرده و گردشگران را به سوي ايران سرازير كنند.»

وي اظهار داشت: «در اين مواقع است كه اين افراد براي نهان كردن خطاهاي كاري خود فرافكني كرده و برخي از مسايل را نظير "حجاب"مانع اصلي توسعه نيافتن گردشگري ايران ذكر مي‌كنند. اين درحالي است كه گردشگر مي‌خواهد كه زندگي در سرزمين‌هاي مختلف را تجربه كرده و پوشش آنها را داشته باشد. توريستي كه وارد ايران مي‌شود، توريست فرهنگي است و سعي دارد خود را با فرهنگ ايرانيان وفق دهد. بسيار ديده شده است كه توريست‌هاي زن اروپايي براي سر كردن چادر و وارد شدن به بارگاه‌هاي مذهبي علاقه نشان داده‌اند و يا اينكه مي‌خواسته‌اند با پوشش اقوام مختلف ايراني در ميان جمع ظاهر شوند و اين مساله شاهد مهمي بر اين مدعاست.»

سياست درهاي بسته

دكتر قادري معتقد است كه با نگاهي اجمالي به عرصه گردشگري امروز ايران، مي‌توان نتيجه گرفت كه مسوولان ايراني نيز مانند چين سياست درهاي بسته را كه تا سال 1978 پيش گرفته بود، پياده مي‌كنند، اما بايد اين را نيز در نظر گرفت كه چين با سياست درهاي باز توانست براي كشور درآمدزايي كند و از آن تاريخ به بعد گردشگري خود را رونق داده و با تعاملات بين‌المللي و سياسي خود به رغم آنكه هميشه هم در برابر سياستهاي نا معقول اروپا و آمريكا ايستاد، در زمره پنجمين كشور مقصد گردشگران قرار گرفت.


View complete fotopage


© Pidgin Technologies Ltd. 2016

ns4008464.ip-198-27-69.net